Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip, Üniversite Öğrencileriyle Bir Araya Geldi
Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip, Üniversite Öğrencileriyle Bir Araya Geldi
"Önce Kendi Kültürünüzü Özümseyin"

08 Mayıs 2012, 15:55

Adıyaman Üniversitesinde konferans vererek, öğrencilerle bir araya gelen Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip, öğrencilerden Türk şiirini, romanını, hikayesini okumalarını kendi kültürünü özümsedikten sonra batı edebiyatını okumalarını istedi.

Kültürel Gelişim Topluluğu tarafından Eğitim Fakültesi Mustafa Vehbi Koç salonunda düzenlenen etkinlikte Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip, “Herkes İçindeki Dünya Kadardır” başlıklı konferans-şiir dinletisi ile öğrencilerle buluştu. Etkinliğe Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz başta olmak üzere çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Konferans-Şiir dinletisinde Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip “Albatros Yalnızlığı” adlı şiiri başta olmak üzere bazı şiirlerini okudu: Üniversite öğrencileri ise Garip’e ait “Aşka Dair” “Kar Çiçekleri” “Annem” adlı şiirlerini okudular, “Annem” adlı türküyü seslendirdiler.

Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip, etkinlikte, yazar adaylarına kitap okumanın önemini anlatarak, mutlaka kitap okumalarını, bunu yaparken de önce kendi coğrafyalarının edebiyatı ve kültüründen başlamalarını istedi.

Garip;  “Öncelikle kendi kültür dünyamızı özümsemeliyiz, daha sonra batı klasiklerine geçmeliyiz. Mehmet Akif, Necip Fazıl, Ahmet Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal, Cemil Meriç’i ve diğer Türk yazar ve şairler okunmadan batı şair ve yazarlarına geçilmemelidir. Türk kültürü önce özümsenmelidir, daha sonra batı edebiyatı ve sanatı tabii olarak daha kolay anlaşılabilir. Kendi kültürümüzle beslendiğimiz oranda zenginleşebiliriz” dedi.

 Sanatın milletlerin, medeniyetlerin yükselmesinde, güçlenmesinde çok önemli olduğunu vurgulayan Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip, Osmanlı padişahlarının birçoğunun edebiyatçı, sanatçı olduğunu, divanları olduğunu söyledi.

Etkinlikten sonra Yazar-Ressam ve Şair Recep Garip, Fen Edebiyat Fakültesi’nde Edebiyat Bölümü öğretim elemanı ve öğrencileri ile yaklaşık 3 saatlik bir söyleşi gerçekleştirdi. Akabinde kitaplarını imzaladı.

.Gap Olay

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Diğer Haberler

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Bugün haber eklenmedi.

SİTE ANKET

Sizce Şike İddialarına Adı Karışan Fenerbahçe'nin Durumu Ne Olmalı?